Термоконтролери
Методът на действие се основава на сравняването на температурата, засечена посредством термосензор (най-често термодвойка или термосъпротивление тип Pt100) с първоначално зададената от потребителя стойност. При разлика между двете стойности термоконтролерът активира електрическа верига на изхода/изходите си и задейства допълнително устройство/устройства.
Основният принцип за диференциране на автоматичните регулатори на температура е законът за регулиране. Основните и най-често прилаганите в практиката са четири.
Терморегулатори с двупозиционен закон за регулиране: известен още и като ON/OFF. Това е най-простият, но същевременно с най-ниско ниво на прецизност начин за отчитане и контрол на температурата.
Терморегулатор с трипозиционен закон на регулиране: обикновено те задействат два релейни изхода, които управляват повече от едно устройства или привеждат в действие едно и също устройство в различни режими на работа.
Терморегулатори с пропорционален закон за регулиране (P закон): този метод на терморегулиране позволява значително по-висока прецизност, защото при подходяща настройка на уреда може да се постигне плавното приближаване на регулираната величина към зададената такава , като същевременно се предотвратява нейното превишаване.
Терморегулатори с пропорционално-интегрално-диференциален закон за регулиране (PID/ПИД закон): при този метод на терморегистрация и контрол се постига оптимална прецизност и точност и се препоръчва да се използва в среда с наличие на чести смущения.
Видове термодвойки
Множество термодвойки са възможни, в зависимост от измерванията(промишлени, научни, медицински и др.)Избират се обикновено според температурния обхват и чувствителността. Термодвойки с ниска чувствителност(B, R, и S тип)- за по обикновени нужди. Друг критерий включва инертността материала на термодвойката и дали е магнитен. Термодвойките по-долу са подредени като на първо място е положителния електрод, а след това отрицателния.- Тип K -- Хромел (Никел-Хром сплав) / Алумел (Никел-Алуминий сплав)
- Тип E -- Хромел / Константан (Мед-Никел сплав)
- Тип E има голямо изходно напрежение (68 µV/°C) което го прави много подходящ за криогенни изследвания. Освен това не е магнитен.
- Тип J -- Желязо / Константан
- Ограничения обхват (−40 до +750 °C)прави тип J по-малко популярен от тип К. The main application is with old equipment that cannot accept modern thermocouples. J типа не може да бъде използван над 760 °C поради предизвикваното трайно разстройване следствие магнитни трансформации. Магнитните свойства също така пречат за използването му за някои приложения. Тип J има чувстивителност ~52 µV/°C.
- Тип N -- Никросил (Никел-Хром-Силиций сплав) / Нисил (сплав Никел-Силиций)
- Високата стабилност и устойчивост на вискоко-температурно окисление правят тип N подходящ за високо-температурни измервания на ниска цена в сравнение с платиннените (B, R, S) типове. Те могат да издържат температури над 1200 °C. Чувствителността е около 39 µV/°C при 900°C, малко по-ниска от Type K. Проектирани като усъвършенстван тип K, те стават все по-популярни.
- Тип B -- Платина 30% Родий / Платина 6% Родий
- Подходящи за високо-температурни измервания до 1800 °C. Тип B термодвойки (поради формата на тяхната температурно-напреженова крива) дават един и същ изход при 0 °C и 42 °C. Това ги прави неизползваеми под 50 °C.
- Тип R -- Платина 13% Родий / Платина
- Подходящи за високо-температурни измервания до 1600 °C. Ниската чувствителност (10 µV/°C) и висока цена не позволяват широката им употреба.
- Тип S -- Платина 10% Родий / Платина
- Подходящи за високо-температурни измервания до 1600 °C. Ниската чувствителност (10 µV/°C) и висока цена не позволяват широката им употреба.Поради високата им стабилност, тип S се използва като стандарт при калибрирането на точката на топене на златото. (1064.43 °C).
- Тип T -- Мед / Константан
- Подходящ за измервания в −200 до 350 °C обхват. Много подходящ за измерване на разлики, тъй като сондите имат контакт само с мед. Тъй като и двата проводника са немагнитни, тези термодвойки са особено популярни в електрическите генератори, които имат силни електромагнитни полета. Тип T имат чувствителност ~43 µV/°C.
- Тип C -- Волфрам 5% Рений / Волфрам 26% Рений
- Подходящи за измервания от 32 до 4208°F ((0 до 2320°C). Тези термодвойки се използват във вакумни пещи и никога не трябва да бъдат използвани при наличие на кислород при температури над 500°F(260°C).
- Тип M -- Никел сплав 19 / Никел-Молибден сплав 20
- Същото приложение както тип С. Горен обхват 2500°F (~1400°C).
Магазин за електроника и електронни компоненти в Пловдив - Най-добрите цени онлайн! Отстъпка при пазаруване по Интернет! Посетете: vikiwat.com